Společné školské spádové obvody

Společné školské spádové obvody  1

V závěru minulého roku došlo z iniciativy našeho města k jednání s některými starosty okolních obcí o zřízení společných školských obvodů.

Vzhledem k trvale rostoucím výdajům do oblasti základního vzdělávání vyplynul z Programu rozvoje obce dlouhodobý  úkol  hledat cesty  postupného snižování výdajů do škol.  Kromě  případné optimalizace  sítě  se nabízelo  jako aktuální řešení uzavření dohod s okolními obcemi o zřízení společných  školských spádových obvodů za podmínky spolufinancování.  Naše školy navštěvuje každoročně více jako 200 dětí z okolních obcí, což  má nezanedbatelný dopad na stávající kapacitu našich škol.

Na základě § 178 odst.1 školského zákona je každá obec povinna zajistit podmínky povinné školní docházky dětem s místem trvalého pobytu na jejím území. Tuto povinnost obce naplní zřízením vlastní školy nebo zajištěním povinné školní docházky v jiné obci, se kterou má uzavřenou dohodu. Dohoda, kromě přijatého závazku zřizovatele školy umožnit plnění povinné školní docházky i dětem z okolních obcí, obsahuje i sjednanou výši finančního příspěvku.

Ze společného jednání nakonec vzešla jako výše ročního příspěvku  částka 1.500,-Kč na jednoho ,,dojíždějícího“ žáka. Na základě takto uzavřených dohod budou  na dubnovém jednání naše zastupitelstva schvalovány změny stávajících vyhlášek o spádových obvodech škol  ve smyslu zřízení společných školských obvodů  s těmi obcemi, se kterými máme dohody  uzavřené. Děti z obcí, se kterými dohodu uzavřenou nemáme,  nebudou do 1.ročníků našich základních škol zapisovány.

Datum vložení: 1. 4. 2021 8:07
Datum poslední aktualizace: 6. 4. 2021 9:58