Město Mimoň
cz

Překlad (translations)

Anketa - O Váš názor stojíme

Hlasování bude probíhat od 2. 10. 2020 do 25. 10. 2020.

Vážení občané,

na základě dotazníkového šetření, které proběhlo v souvislosti s přípravou Programu rozvoje města na roky 2019 až 2029 (schválen ZM v prosinci 2019), jsme zahájili    projektovou přípravu revitalizace centrální plochy náměstí a současně i přípravu zástavby jeho  západní části. Námi oslovené architektonické kanceláře měly za úkol předložit základní koncepci urbanistického řešení tohoto prostoru, jehož součástí bude umístění nové knihovny s informačním centrem a multifunkčním prostorem pro spolkové a zájmové aktivity občanů. (Stávající knihovna je bariérová a dispozičně, ale i umístěním nevyhovující.)

Poprvé měla veřejnost možnost seznámit se s výsledkem jejich práce při nedávné městské zámecké slavnosti, a protože ohlas byl veliký, věříme, že zájem bude i o tuto anketu. Z ní by mělo vzejít doporučení vrcholným orgánům obce k dalšímu rozpracování toho z návrhů, který veřejnost osloví nejvíce. Samozřejmě, že vedle výsledků ankety, názorů kulturní komise apod. budou mít rozhodující slovo vedle odborníků (jedná se o zástavbu památkově chráněného území) vrcholné orgány obce.  Protože je to však veřejnost, z níž opakovaně vzešel požadavek na zástavbu a která také nově zbudované prostory, stejně jako veřejný prostor  bude využívat, rozhodli jsme se zveřejnit všechny návrhy a nechat Vás, abyste dle svého uvážení  vybrali koncept  návrhu nejlepšího.  Každý z Vás, který se do ankety zapojí, však může dát svůj hlas pouze jednomu ze zveřejněných návrhů. Pokud byste se před svým rozhodnutím chtěli  se studiemi seznámit osobně, budou Vám k dispozici v úřední dny na Odboru rozvoje města,   v prvním patře budovy A Městského úřadu.  Zde Vám zaměstnanci odboru zodpoví i případné dotazy.

Váš názor nás zajímá.

Petr Král, starosta města

Cíl zpracování základní koncepce urbanistického řešení s umístěním nové budovy knihovny v západní části náměstí s vazbou na okolí.

Plocha řešeného území 7.750 m2.

Původního historického náměstí nepravidelného obdélníkového tvaru bylo do poloviny 20. století opticky uzavřeno. Kromě dodnes dochovaných objektů na něm stála (v západní části) radnice a další objekty až o čtyřech nadzemních podlažích. Východní strana pak byla zastavěna třípodlažní budovou zámku.  Demolicí více objektů ztratilo náměstí své  proporce a ponechané domy jsou tak hmotově k celkové ploše náměstí nepřiměřeně malé. Studií na zástavbu západní části náměstí od okamžiku demolice vzniklo, jak napovídá níže uvedený seznam, hned několik. (Dostupné na ORM MěÚ Mimoň). :

1985 Projektové středisko OSP Česká Lípa , vedoucí projektu Marie Pechová, Ing. Arc. Rýdl. Návrh vyšel z představy  realizace  obchvatné komunikace s vyloučením průjezdové dopravy z náměstí a  ze záměru přeměny Mírové ulice v pěší zónu. Vypracován byl ještě  před demolicí památkově chráněného objektu radnice, ale již po demolici objektu č. 51 až 55.

1990 Stavoprojekt Liberec , vedoucí projektu Ing. Arch. J. Stuchlík – polyfunkční dům byty a občanská vybavenost . Užitná plocha 3130m2, obestavěný prostor 18.429 m3. Odhadované náklady 25 mil. Kč.

Září 2006 Agora arch. a stav. ateliér architekt Milan Zrník  návrh polyfunkčního domu se zastavěnou plochou 1233m2, a obestavěným  prostorem  15810m3  ( 48 bytů  + prostory občanské vybavenosti).

Nově se s koncepcí zástavby "vypořádávali":

1. Ing. arch. Adéla Poubová, z ateliéru StockWerk, s.r.o.  - Zobrazit studii

2. Ing. arch. Filip Hlista a Jan Kabeš, z ateliéru QUBA, s.r.o.  -  Zobrazit studii

3. Ing. Kateřina Iwanejko a Ing. Tomáš Hrubeš, z ateliéru KIWI - Zobrazit studii

4. Ing. arch. Jan Krajíček, z ORM Města Mimoň (návrh č.1) - Zobrazit studii

5. Ing. arch. Jan Krajíček, z ORM Města Mimoň (návrh č.2) - Zobrazit studii