Městský úřad Mimoň
Mírová 120,
471 24 Mimoň, Mimoň III
Telefon: +420 487 805 001
podatelna@mestomimon.cz
Malá ul.
V neděli 5. listopadu 2006 byla ve 14,00 hodin slavnostně odhalena pamětní deska v místech bývalé školy, ve které byl za války r. 1866 zřízen těžký polní lazaret (naproti kinu). Za vytrvalého deště byl další program: nástup vojska, čestná salva, vysvěcení desky, projevy, pochod ke hrobu vojáků (Boží hrob), modlitby za mrtvé, čestná salva, projev a závěr. Akci pořádali Klub vojenské historie Česká Lípa, Společenství historie Mimoně, Ralska a okolí a Městský úřad Mimoň.
Lužická ul.
Zastávka naučné stezky „Po stopách války roku 1866“ zřízená Komitétem 1866. Tabule se vztahuje k prusko-rakouské válce a k pomníku padlých vojáků v Božím hrobě. Tato tabule je dvojjazyčná (česky a německy) a spadá do naučné stezky. Stezka začíná v Mimoni – 1 tabule, vede přes bojiště u Kuřívod – 3 tabule, Ševčín (u dolní Krupé) – 1 tabule, Klášter Hradiště nad Jizerou – 2 tabule, Mnichovo Hradiště – 2 tabule do Bosně – 1 tabule, kde jsou informace (navigace) na již stávající stezku po bojišti u Jičína.
Lužická ul., areál Božího hrobu
Slavnostní odhalení a vysvěcení obnoveného hrobu vojáků padlých v menší šarvátce v okolí Kuřivod ve válce rakousko-pruské r. 1866 se uskutečnilo dne 5.11.2005. Slavnost zahájili členové klubů vojenské historie pochodem v historických uniformách z náměstí v Mimoni k bývalému hřbitovu u Božího hrobu. Cestou se k vojenské jednotce připojovali i občané Mimoně a okolí. Velitel jednotky podal hlášení a poté se ujal slova p. farář Horniak a hrob vysvětil. Desky byly obnoveny částečně i za spoluúčasti Fondu česko-německé budoucnosti. Práce na obnovení pomníku vykonával Klub vojenské historie Č. Lípa pod vedením p. Kuči a místní farář Václav Horniak.
Lužická ul.
Pomník padlým z první světové války byl zřízen nákladem Spolku vysloužilých vojáků a to ze sbírek v celkovém obnosu 36 000,- Kč. První posvěcení pomníku se konalo 2. září 1923. Světitelem byl mimoňský kaplan a za války polní kurát Wilhelm Hamann. V roce 2008 bylo rozhodnuto pomník obnovit v rozsahu, který odpovídá stavu před 2. sv. válkou. Pro obnovu pomníku poskytlo Ministerstvo obrany ČR dotaci z programu Zachování a obnova historických hodnot. Obnovený pomník byl vysvěcen farářem Václavem Horniakem dne 12. prosince 2008. K pomníku patří i nedaleká infotabule .
Hřbitovní ul., hřbitov
Společný hrob padlých ruských vojínů na místním hřbitově. Byly sem přeneseny pozůstatky z hrobů ruských vojínů z Borečku, Kumru (dnešní Hradčany) a Mimoně. Práce provedl 20. 6. 1947 místní hrobník. Kompletní rekonstrukce byla provedena v měsíci říjnu 2001. Veškeré finanční prostředky byly zajištěny pro město formou dotace Ministerstva obrany ČR.
Hotel Beseda, Nádražní ul.
Dne 10. května bylo dokončeno osvobození Českolipska. Jednotky 3. gardové divize pod velením majora Novikova postupovaly od Jablonného dále na Mimoň, Kuřívody a Mnichovo Hradiště. V ranních hodinách přijely do Mimoně po silnici od Jablonného tanky obsazené rudoarmějci, sledované nákladními auty vojáky, děla, minomety a mnoho dalšího, co k přesunu divize náleželo. Po krátké zastávce a po zjištění situace ve městě odjel celý transport směrem na Kuřívody. Vojáci dalšího sledu zde zůstali posádkou, aby plnili úkoly, nutné pro první dny míru: zajistit pořádek ve městě, provést odminování, zabezpečit chod života v továrnách a provozu v obchodech. Velitelství bylo umístěno v hotelu „Beseda“ a velitelem byl kapitán Dachnevič.
Mírová ul., pod serpentinami
Svatojánské náměstí, z něhož byla začátkem 20. století při rozšiřování ulice k nádraží přemístěna socha sv. Jana Nepomuckého ke kostelu, dostalo poté název Školní. Po druhé světové válce obrželo název Štefanikovo. Byl to doklad o tom, že v první vlně vojenských přistěhovalců byla řada legionářů. Sem byla situována socha vytvořená východočeským kamenosochařem Jakubem Bílkem „ Rudoarmějec“ . Podle zápisů v kronice města byla odhalena 15. 5. 1949. V roce 1955 rada města rozhodla o uložení prsti z Lidic a z bojiště u Dukly k pomníku rudoarmějce na návrh Svazu bojovníků za svobodu. Další rekonstrukce byla zahájena počátkem října 2001 a dokončena v polovině téhož měsíce. Finanční prostředky byly zajištěny pro město zčásti formou dotace Ministerstva obrany ČR.
náměstí ČSA
Bombardování na konci války vedlo k poškození některých lokalit v centrální části města. Pod kostelem, před Poštovním mostem, byla vybourána celá čtvrť města a vzniklo tak náměstí Velké říjnové revoluce, ozdobené relativně kompozičně slušným sousoším vyjadřujícím spojitost armády a lidu, které dodalo Armádní výtvarné studio. Dobově se nazýval „Armáda s lidem“. Čs. armáda tehdy zaměstnávala malíře a sochaře v rámci vojenské služby, přičemž někteří byli i původně zařazováni do Pomocných technických praporů. Idea Sbratření byla představena jako jedna ze základních otázek tvorby v daném období. Socha byla odhalena na velké slavnosti 7.listopadu 1950 u příležitosti 33.výročí Říjnové revoluce. Prezentována byla jako dar armády lidu.
Nádražní ul. č.p. 86
Účastníci národního odboje.Příslušníci 1. čs.armádního sboru v Sovětském Svazu. Za účast na bojích o Bílou Cerkev na Ukrajině byl Bohumil Bičiště vyznamenán řádem Bohdana Chmelnického. S tankovou brigádou čs. armádního sboru se vyznamenal v bojích o Ostravu v dubnu 1945. Ludmila Bičišťová se účastnila budování vojenské zdravotní služby.
Březinova ul. č.p. 97
Ruský legionář, účastník bitvy u Zborova; vyšla o něm životopisná kniha „Příběh legionáře“.