Pro milovníky vojenské historie

Válka 1866 – Pamětní kámen

pamKamenPoOdhaleni03Malá ul.
V neděli 5. listopadu 2006 byla ve 14,00 hodin slavnostně odhalena pamětní deska v místech bývalé školy, ve které byl za války r. 1866 zřízen těžký polní lazaret (naproti kinu). Za vytrvalého deště byl další program: nástup vojska, čestná salva, vysvěcení desky, projevy, pochod ke hrobu vojáků (Boží hrob), modlitby za mrtvé, čestná salva, projev a závěr. Akci pořádali Klub vojenské historie Česká Lípa, Společenství historie Mimoně, Ralska a okolí a Městský úřad Mimoň.

Válka 1866 – infotabule

tabule_BHLužická ul.
Zastávka naučné stezky „Po stopách války roku 1866“ zřízená Komitétem 1866. Tabule se vztahuje k prusko-rakouské válce a k pomníku padlých vojáků v Božím hrobě. Tato tabule je dvojjazyčná (česky a německy) a spadá do naučné stezky. Stezka začíná v Mimoni – 1 tabule, vede přes bojiště u Kuřívod – 3 tabule, Ševčín (u dolní Krupé) – 1 tabule, Klášter Hradiště nad Jizerou – 2 tabule, Mnichovo Hradiště – 2 tabule do Bosně – 1 tabule, kde jsou informace (navigace) na již stávající stezku po bojišti u Jičína.

Válka 1866 – Pamětní desky

vojaciLužická ul., areál Božího hrobu
Slavnostní odhalení a vysvěcení obnoveného hrobu vojáků padlých v menší šarvátce v okolí Kuřivod ve válce rakousko-pruské r. 1866 se uskutečnilo dne 5.11.2005. Slavnost zahájili členové klubů vojenské historie pochodem v historických uniformách z náměstí v Mimoni k bývalému hřbitovu u Božího hrobu. Cestou se k vojenské jednotce připojovali i občané Mimoně a okolí. Velitel jednotky podal hlášení a poté se ujal slova p. farář Horniak a hrob vysvětil. Desky byly obnoveny částečně i za spoluúčasti Fondu česko-německé budoucnosti. Práce na obnovení pomníku vykonával Klub vojenské historie Č. Lípa pod vedením p. Kuči a místní farář Václav Horniak.

I. světová válka – pomník obětem + infotabule

pomníkLužická ul.
Pomník padlým z první světové války byl zřízen nákladem Spolku vysloužilých vojáků a to ze sbírek v celkovém obnosu 36 000,- Kč. První posvěcení pomníku se konalo 2. září 1923. Světitelem byl mimoňský kaplan a za války polní kurát Wilhelm Hamann. V roce 2008 bylo rozhodnuto pomník obnovit v rozsahu, který odpovídá stavu před 2. sv. válkou. Pro obnovu pomníku poskytlo Ministerstvo obrany ČR dotaci z programu Zachování a obnova historických hodnot. Obnovený pomník byl vysvěcen farářem Václavem Horniakem dne 12. prosince 2008. K pomníku patří i nedaleká infotabule .

II. světová válka – společný hrob vojínů

hřbitovHřbitovní ul., hřbitov
Společný hrob padlých ruských vojínů na místním hřbitově. Byly sem přeneseny pozůstatky z hrobů ruských vojínů z Borečku, Kumru (dnešní Hradčany) a Mimoně. Práce provedl 20. 6. 1947 místní hrobník. Kompletní rekonstrukce byla provedena v měsíci říjnu 2001. Veškeré finanční prostředky byly zajištěny pro město formou dotace Ministerstva obrany ČR.

II. světová válka – pamětní deska

pamětní deskaHotel Beseda, Nádražní ul.
Dne 10. května bylo dokončeno osvobození Českolipska. Jednotky 3. gardové divize pod velením majora Novikova postupovaly od Jablonného dále na Mimoň, Kuřívody a Mnichovo Hradiště. V ranních hodinách přijely do Mimoně po silnici od Jablonného tanky obsazené rudoarmějci, sledované nákladními auty vojáky, děla, minomety a mnoho dalšího, co k přesunu divize náleželo. Po krátké zastávce a po zjištění situace ve městě odjel celý transport směrem na Kuřívody. Vojáci dalšího sledu zde zůstali posádkou, aby plnili úkoly, nutné pro první dny míru: zajistit pořádek ve městě, provést odminování, zabezpečit chod života v továrnách a provozu v obchodech. Velitelství bylo umístěno v hotelu „Beseda“ a velitelem byl kapitán Dachnevič.

II. světová válka – socha Rudoarmějce („Partyzán“)

partyzánMírová ul., pod serpentinami
Svatojánské náměstí, z něhož byla začátkem 20. století při rozšiřování ulice k nádraží přemístěna socha sv. Jana Nepomuckého ke kostelu, dostalo poté název Školní. Po druhé světové válce obrželo název Štefanikovo. Byl to doklad o tom, že v první vlně vojenských přistěhovalců byla řada legionářů. Sem byla situována socha vytvořená východočeským kamenosochařem Jakubem Bílkem „ Rudoarmějec“ . Podle zápisů v kronice města byla odhalena 15. 5. 1949. V roce 1955 rada města rozhodla o uložení prsti z Lidic a z bojiště u Dukly k pomníku rudoarmějce na návrh Svazu bojovníků za svobodu. Další rekonstrukce byla zahájena počátkem října 2001 a dokončena v polovině téhož měsíce. Finanční prostředky byly zajištěny pro město zčásti formou dotace Ministerstva obrany ČR.

Pomník čsl. armády

Pomník čsl. armádynáměstí ČSA
Bombardování na konci války vedlo k poškození některých lokalit v centrální části města. Pod kostelem, před Poštovním mostem, byla vybourána celá čtvrť města a vzniklo tak náměstí Velké říjnové revoluce, ozdobené relativně kompozičně slušným sousoším vyjadřujícím spojitost armády a lidu, které dodalo Armádní výtvarné studio. Dobově se nazýval „Armáda s lidem“. Čs. armáda tehdy zaměstnávala malíře a sochaře v rámci vojenské služby, přičemž někteří byli i původně zařazováni do Pomocných technických praporů. Idea Sbratření byla představena jako jedna ze základních otázek tvorby v daném období. Socha byla odhalena na velké slavnosti 7.listopadu 1950 u příležitosti 33.výročí Říjnové revoluce. Prezentována byla jako dar armády lidu.

2. svět. válka – Pamětní deska manž. Bičišťovým

Nádražní ul. č.p. 86
Účastníci národního odboje.Příslušníci 1. čs.armádního sboru v Sovětském Svazu. Za účast na bojích o Bílou Cerkev na Ukrajině byl Bohumil Bičiště vyznamenán řádem Bohdana Chmelnického. S tankovou brigádou čs. armádního sboru se vyznamenal v bojích o Ostravu v dubnu 1945. Ludmila Bičišťová se účastnila budování vojenské zdravotní služby.

1. svět. válka – Pamětní deska Rudolf Sergej Řehounek

Březinova ul. č.p. 97
Ruský legionář, účastník bitvy u Zborova; vyšla o něm životopisná kniha „Příběh legionáře“.

Datum vložení: 20. 7. 2020 21:58
Datum poslední aktualizace: 20. 7. 2020 22:06