Městský úřad Mimoň
Mírová 120,
471 24 Mimoň, Mimoň III
Telefon: +420 487 805 001
podatelna@mestomimon.cz
Putování je člověku vrozeno. Každý se někam vrací, do krajiny dětství, za dobrými přáteli a také tam, kde nalézá svěží myšlenky a povzbuzení ducha. Jsou místa na pohled obyčejná, ba i docela nezajímavá. Někde tam se však nalézá věkem zasutá minulost tvořící pravý duchovní cyklus, který můžeme znovu objevovat. Mimoňský Boží hrob je místem dvou protikladných a vzájemně se protínajících představ, smrti a vzkříšení. Odtud cesta vychází a tady také končí. Míří k symbolům mariánské úcty, vyjadřujícím tradiční lásku lidu. Kolem galerie soch světců kráčí poutník k chrámu zasvěcenému apoštolským knížatům sv. Petru a sv. Pavlovi. Po symbolickém zastavení u Getsemantské zahrady pokračuje přes Kalvárii zpět k Božímu hrobu jako místu Vzkříšení. Okruh v délce cca 2 km ukáže putujícímu bohatost a krásu místní barokní architektury a snad ho i přiměje na jednotlivých zastávkách ke krátkému duchovnímu rozjímání.
Mapka ke stažení - mapka_poutni_cesta.pdf (27.45 kB)
Startovním bodem naší trasy je autobusové nádraží. U autobusového nádraží se můžeme ihned občerstvit v místním bufetu (Jídelna Prima). Odtud se vydáme do budovy Městského muzea Mimoň, kde se kromě Muzea nachází také Turistické informační centrum. S touto budovou sousedí Boží hrob. U muzea si také můžeme prohlédnout sochu Jana Nepomuckého. Nezabočíme vpravo do centra, ale vlevo a rozcestník nás už navede. Pokud se vydáme od Městského muzea vlevo a dojdeme až k náměstí a zahneme opět vlevo dostaneme se až k Zámeckému parku s areálem, kde můžeme strávit pěkné chvíle. Nebo si můžeme na náměstí prohlédnout Mariánský sloup a v místní cukrárně pochutnat na něčem sladkém. Z náměstí je dobré se orientovat podle rozcestníku, který uvádí potřebné údaje pro turisty. Jestliže se vydáme směrem k radnici Mírovou ulicí po pravé straně „narazíme“ na restauraci Brucione pizza, kde se můžeme rovněž občerstvit. Když půjdeme dále, dostaneme se až k Restauraci Beseda, která patří k nejnavštěvovanějším restauracím Mimoně. Přímo u Besedy můžeme shlédnout sochu panny Marie. Pokud se vydáme nahoru od Besedy směrem k nádraží a poté odbočíme na křižovatce vpravo, dojdeme k sousoší Getsemanská zahrada. Rozhodně nesmíme zapomenout na katolický Kostel svatého Petra a Pavla s vyhlídkovou věží, kde můžeme shlédnout spoustu krásných soch (Svatý Vavřinec, Socha sv. Floriána, Sousoší sv. Jiřího a Agapita). Tento kostel se nachází přímo nad Besedou. Naší turistickou trasu můžeme zakončit cestou kolem nákupního centra (Tesco a Penny market). Kde kousek od nich nalevo stojí socha Svatého Jana Křtitele. Napravo od této sochy se nachází Restaurace Dřevěnka, kde se také můžete dobře najíst. Pokud se vám ještě nebude chtít jít domů, můžete své „putování“ zakončit na Křížovém vrchu. Zde se nachází malý evangelický kostelík, určitě stojí za to, se sem zajít podívat.
Pokud přijedete do Mimoně vlakem a z nádraží se vydáte po červené turistické značce směrem do centra Mimoně, přijdete na náměstí. Odtud je dobré orientovat se podle rozcestníku, který uvádí potřebné údaje pro turisty a vydat se dále po červené značce přes sídliště. Poté projdete Vranovskou alejí a dojdete do malé vesničky Vranov. Pod lesem opět naleznete rozcestník, který nabízí již dvě turistické trasy. První je stále naše červená, po které dojdete na Juliinu vyhlídku. Z vlakového nádraží v Mimoni je to trasa dlouhá asi 4 km. Juliina vyhlídka je nejvíce navštěvována, protože je opatřena zábradlím a je odtud hezký pohled na Mimoň. Tuto skálu si kdysi oblíbila hraběnka Juliana z Grundemannů, manželka hraběte Františka z Hartigů, majitele panství Mimoň. Ten dal skálu upravit, opatřit zábradlím a nazval ji jménem své manželky. Půjdeme dále po červené značce strmým kopcem asi 2 km, až se dostaneme na hrad Ralsko, který patříval k především oporám Vartenberků, ovládajících až do 16. Století celou oblast. Čas a nepříznivé vlivy proměnily těžko dobytnou pevnost ve zříceninu a lidé, kteří se do rozvalin vydávali hledat bájné poklady, zkáze ještě napomohly. Zbytky mohutných věží, které se základy zdiva odolaly a přečkaly staletí, jsou z dálky viditelným svědkem slavné minulosti hradu Ralsko Pokud budeme z hradu pokračovat dále asi 3 km po červené turistické značce, dostaneme se na průrvu řeky Ploučnice, kde můžeme z pískovcových skal pozorovat krásné meandry.
Druhá možnost výletu je, když se vydáme po žluté turistické značce z Vranova. Po této trase se dostaneme na malé vlakové nádraží v Pertolticích. Trasa je dlouhá asi 3,5 km. Pokud se z vlakového nádraží v Mimoni vydáme po červené turistické trase na opačnou stranu, projdeme okolo několika rodinných domků a ocitneme se v malebném a rozlehlém lese. Asi po 3 km dojdeme k rozcestníku, který nám nabízí opět dvě možnosti. Můžeme pokračovat dále po červené značce až do obce Brenná. Anebo se vydat po žluté značce do obce Hradčany. Je to osada uprostřed lesů, kde byl dříve využíván železitý pískovec k výrobě železa. V obci je památný strom jilm horský. Jsou zde rozsáhlé rybníky a rozlehlé bývalé letiště. Ale větší a hezčí pohled na Hradčanské stěny, což je členitý zalesněný hřbet s několika výraznými skalami. Z Hradčan se můžete dále dostat na nedaleký hrad Bezděz, který byl založen. Přemyslem Otakarem II. Z Hradčan se vydáte po modré turistické značce právě výše zmíněnými Hradčanskými skalami až na hrad Bezděz. Samozřejmě nesmíme opomenout i rozlehlé Máchovo jezero, které dává velkou příležitost turistům, nejen k ubytování a koupání.