Rodina, děti a osoby ohrožené sociálním vyloučením

S čím se na nás můžete obrátit

Poskytujeme pomoc nezletilým dětem i rodičům v oblasti sociálně právní ochrany dětí a dále osobám ohroženým sociálním vyloučením a hmotnou nouzí. Pomáháme při řešení dalších náročných životních situacích, jak rodinných tak osobních. S klienty mapujeme nejvhodnější řešení dle individuální či rodinné situace a dle potřeby se do ní zapojujeme.

Při řešení sociálně právní ochrany dětí poskytujeme pomoc a ochranu dětem, jejichž rodiče zemřeli nebo neplní povinnosti plynoucí z rodičovské zodpovědnosti nebo byly svěřeny do péče jiné fyzické osoby. Také poskytujeme ochranu dětem, týraným, zneužívaným či zanedbávaným či dětem, na kterých byl spáchán trestný čin či je na toto podezření, ale také dětem, které jsou ohrožovány domácím násilím mezi rodiči.

Dále pracujeme s rodinami, které se potýkají s výchovnými obtížemi u dětí, s dětmi páchajícími trestnou činnost, přestupky či jinak ohrožující občanské soužití, zanedbávající povinnou školní docházku, dopouštějící se opakovaných útěků z domova. Naše činnost je také zaměřována na prevenci a depistáž dalších sociálně patologických jevů, jako je zneužívání návykových látek, šikana, kriminalita, ohrožování mravní výchovy mládeže.

Součástí naší pomoci je poskytování základního i odborného poradenství týkajícího se nejen péče o děti, ale i dalších oblastí, které mohou život dětí a jejich rodičů ovlivňovat – rozvod manželství či rozchod rodičů, úprava poměrů k nezletilým dětem (styku dítěte s rodiči, úprava výživného – stanovení, zvýšení, snížení, určení či popření otcovství).

Máme také možnost rodinu, dítě či jednotlivce v jeho přirozené prostředí (tedy v bydlišti) navštěvovat a zjišťovat jeho sociální podmínky. K evidenci dětí a spisové dokumentaci dochází v souladu se zákonem.

Orgán sociálně právní ochrany dětí Mimoň má vypracované Standardy kvality sociálně-právní ochrany dětí, které jsou k nahlédnutí v kanceláři správního odboru MěÚ Mimoň – sociálního úseku.

Poskytujeme také informace občanům při řešení dluhových obtíží, zprostředkováváme pomoc materiální prostřednictvím příspěvku z potravinové banky, pomoc občanům propuštěným z výkonu trestu odnětí svobody, lidem bez domova, závislým na alkoholu či jiných návykových látkách, dle potřeby zprostředkováváme pomoc jiné sociální služby.

Spolupracujeme s místními školami, úřadem práce na základě zákona o pomoci v hmotné nouzi, zdravotnickými zařízeními i dalšími návaznými organizacemi.

S kým můžete životní situaci řešit

Potřebné informace a sociální poradenství Vám poskytne pracovnice Městského úřadu Mimoň,  správní odbor, sociální úsek, a to v úředních hodinách:

• pondělí a středa 8:00 – 11:30 hod. a 12:30 – 17:00 hod.

Mimo úřední hodiny po telefonické domluvě.

Kontakt:

Kateřina Niklová Vosecká, DiS.

Otevřený úřad