Vísecká rychta v Kravařích

Budova bývalé rychty v Kravařích – Vísce je součástí Vlastivědného muzea v České Lípě. Rychta byla postavena v roce 1797 pro místního rychtáře Václava Kernera a patří k největším roubeným stavbám v Čechách.

Pět komor v patře a trojpodlažní půda byly určeny především k sušení chmele.
Po rozsáhlé rekonstrukci zde byla v roce 1986 zpřístupněna expozice zaměřená na vývoj lidové architektury a bydlení v severních Čechách. V současné době je značná část expozice věnovaná ukázkám malovaného nábytku z období od konce 18. do poloviny 19. století. Nejstarší vystavená skříň pochází z roku 1761. Vlastní expozice se skládá z několika částí. V bývalé chlévní části domu jsou fotografie dokumentující historii rychty i obce. Expozice v horní síni přibližuje základní znaky vesnických staveb v severních Čechách. Je doplněná mapkami, maketami a modely. Prostor původních horních komor je využit k ukázkám zemědělského nářadí a řemeslné výroby a zčásti je věnován malovanému nábytku a religióznímu umění.

Web: https://www.muzeumcl.cz/obsah/visecka_rychta_kravare

Datum vložení: 10. 8. 2020 14:51